O czym trzeba pamiętać kupując czekan?

Czekan to jeden z najważniejszy elementów wyposażenia każdego wysokogórskiego turysty. Niestety pomimo tak dużej jego popularności, nadal zdarzają się nawet bardzo doświadczone osoby, które nie do końca wiedzą, jak taki element powinno się wybierać. Dlatego też warto zaznajomić się przynajmniej z tymi podstawowymi sprawami, aby można było wybrać możliwie jak najlepszy model.

Czekan — najważniejsze elementy

Jakie są zatem najważniejsze elementy i cechy charakterystyczne czekana? Nie da się ukryć, że z całą pewnością kluczowe jest w nim stylisko. Jest to nic innego jak uchwyt, czyli największa część tego sprzętu. W zależności od tego, czy będzie to model wspinaczkowy, czy też turystyczny, będą się one nieco różnić od siebie kształtem. Model turystyczny, czyli dość prosty i zarezerwowany właściwie tylko dla osób rekreacyjne przemierzających góry, jest dość prosty zarówno w formie, jak i w wykonaniu. Jeśli chodzi o model wspinaczkowy, to jest on w bardzo charakterystyczny sposób wygięty, a co najważniejsze, posiada on gumowe wykończenia, które mają za zadanie zapewnić jego użytkownikowi możliwie jak najlepszy uchwyt.
Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania tego sprzętu, jest wiedza na temat tego, jaka powinna być w nim głowica. Jest to element, który wbijany jest w podłoże. Wyposażony jest w charakterystyczny dziób, który skutecznie zahacza się w miejscu wbicia. Z drugiej strony głowica często posiadać może charakterystyczną łopatkę, pozwalającą lepiej przygotować miejsce do wbicia.

Dodatkowe wyposażenie

Choć dwie powyższe sprawy są zupełnie podstawowe, jeśli chodzi o budowę czekana, to jednak nie wyczerpuje to zupełnie tematu. Są jeszcze dwie inne sprawy, o których warto pomyśleć, podczas wybierania swojego nowego sprzętu

Zdecydowanie jedną z nich jest pętla na czekanie, którą zahacza się o uprząż, lub choćby i o nadgarstek. Jej zadanie jest bardzo praktyczne, ponieważ chroni czekan przed upuszczeniem i upadkiem z dużej wysokości, co rzecz jasna oznacza jego utratę.

Drugą sprawą, o której również warto pamiętać, to ostrze, które umieszczone może być na drugim końcu styliska. Służy ono do awaryjnego hamowania w przypadku ześlizgnięcia się ze stoku.