Pierwszy raz w górach zimą

Wyprawa w góry może być naprawdę ekscytującą przygodą, jeżeli jednak robi się to po raz pierwszy właśnie zimą, trzeba do tego wszystkiego podejść z głową i odpowiednio się przygotować. Nie uda się uniknąć chociażby odpowiednich zakupów – totalnie inne warunki pogodowe i temperaturowe panują w górach zimą. Nawet jeżeli ma się profesjonalny strój i buty, niekoniecznie będzie się on nadawał do pogodowych warunków panujących tam w styczniu czy w lutym. Od czego zacząć przygotowania do ruszenia w góry w sezonie zimowym? Poniżej kilka wskazówek i podpowiedzi.

Jak przygotować się do chodzenia po górach zimą

Przygotowania do wyjścia w góry zimą tak naprawdę trzeba rozpocząć od poszerzenia swojej wiedzy na temat gór i panujących tam warunków oraz poprawy własnej kondycji. To wszystko natomiast trzeba robić znacznie wcześniej niż przed samym wyjazdem. Można założyć, że osoby aktywne dbają o swoją kondycję i formą tak naprawdę przez cały rok. To zatem dobra wiadomość. Od jesieni warto natomiast trochę więcej uwagi poświęcić ćwiczeniom na dolne partie ciała, między innymi po to, by wzmocnić swoje kolana.

Raki i inne niezbędne elementy ekwipunku

Zimowa wyprawa w góry wymaga wcześniejszych zakupów między innymi takich elementów jak odpowiednie buty i raki. Jeżeli nigdy wcześniej nie chodziło się w rakach po górach, trzeba poćwiczyć ich zakładanie. Nie jest to jakoś szczególnie mocno skomplikowane. Dobre buty to kolejny bardzo ważny zakup. Powinny być one jak najwyższej jakości, na jaką nas stać. To właśnie takie raki śnieżne gwarantują po prostu bezpieczeństwo oraz dają komfort termiczny.

Towarzystwo

Pierwszy raz w górach zimą lepiej zorganizować sobie z kimś, kto ma niż pewne doświadczenie i w górach o tej porze roku był wiele razy. Chociaż samotność w górach wydaje się czymś wyjątkowo pięknym i romantycznym, naprawdę najbardziej liczy się bezpieczeństwo. Pewny towarzysz jest tak samo ważny jak dobry ekwipunek. Dobrze pamiętać o tej zasadzie i po prostu zimową górską wyprawę zorganizować w odpowiednim składzie.