Najlepsze miejsca, by wybrać się na przygodę na via ferrata

Via ferrata to dyscyplina wysokiego ryzyka lub nawet ekstremalna. Polega ona na wspinaczce górskiej z wykorzystaniem stalowych lin. Stąd też wzięła się jej nazwa. Via ferrata to po włosku żelazna droga i taki właśnie termin jest często używany w Polsce. Skoro taka forma spędzania wolnego czasu staje się coraz bardziej popularna, to warto zastanowić się nad tym, gdzie wybrać się na wyprawę. Jakie miejsca zasługują na szczególną uwagę?

Włoskie Dolomity – ojczyzna via ferrata

Oczywistym miejscem na rozpoczęcie przygody z żelaznymi drogami są Dolomity. To tereny, na których powstała idea takiej właśnie rozrywki. Można więc znaleźć w nim wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. Niektóre z nich zasługują nawet na miano historycznych. Są to tereny wyjątkowo atrakcyjne dla turystów. Można rozerwać się w nich na wiele sposobów, a wspinaczka jest jednym z najciekawszych. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że pierwsze żelazne ścieżki powstały w tych górach jako ułatwienie dla żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Część ścieżek pozostała w dokładnie tych samych miejscach.

Raj dla miłośników gór – Alpy

Skoro montowanie ułatwień do wspinaczki sprawdziło się w Dolomitach, to dość szybko pojawiły się również w Alpach. Sprawiły one, że trasy zarezerwowane dotąd dla wytrawnych wspinaczy, stały się osiągalne dla osób o mniejszych umiejętnościach i sprawności fizycznej. Otworzyło to dla nich zupełnie nowy rynek. Drogi w tych górach są bardzo zróżnicowane. Można tutaj znaleźć trasy dla nowicjuszy oraz takie, które doskonale nadają się dla fachowców i miłośników mocnych wrażeń. Nie można jednak mieć wątpliwości, że via ferrata w Alpach z całą pewnością dostarczy wielu wrażeń – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/via-ferrata.html. To rozrywka, która nie pozwoli się nudzić. To propozycja dla miłośników mocnych wrażeń i osób, które nie boją się wysokości.