Lonża wspinaczkowa dla miłośników wypraw górskich

Lonża to pojęcie, jakie często kojarzone jest z jazdą konną. Konie trzyma się na specjalnej linie po to, aby wspomóc jeźdźca znajdującego się w siodle. Metoda ta polecana jest przy amatorach, którzy dopiero uczą się tej trudnej sztuki. Aczkolwiek, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to także mały, niepozorny, ale jakże ważny element dla tych wszystkich osób, jakie lubią wspinać się po górach. Często można ją spotkać przytwierdzoną do pasa ratowników górskich.

Co o lonży via ferrata wiedzieć trzeba?

Lonża jest taką linką, która dedykowana jest na żelazne, górskie drogi. Jeżeli doszłoby do sytuacji, że osoba odpada od ściany w dół w przepaść, lonża nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale zamortyzuje również siły działające pod jej wpływem. Każda lonża, niezależnie od tego z jakim dokładnie producentem ma się do czynienia, składa się z następujących elementów:

  • pętla do mocowania do uprzęży,
  • absorber,
  • karabinki,
  • ramiona lonży.

Niekiedy bywa tak, że do wyżej wymienionych elementów dołączone są również krętliki oraz dodatkowe ucho. Jednak ich obecność nie jest aż tak wymagana.

Lonża dopasowana do potrzeb

Wystarczyłoby powiedzieć, że lonża musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Co jednak ma powiedzieć osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie wyzwania czekają na via ferrata? Można pokierować się kilkoma wskazówkami, jakie zostaną zamieszczone poniżej, aby dokonać dobrej, finalnej decyzji.

Obecnie, jeżeli ktoś decyduje się na wyprawę via ferrata musi zdać sobie sprawę z tego, że może skorzystać z lonż, jakie oznaczone są symbolem Y. Wyróżnia się ona dwojgiem elastycznych ramion, które cechują się dużą wytrzymałością. Zalecane są ramiona, jakie wykonane są z taśm elastycznych, dając tym samym zdecydowanie większą ilość ruchu. Kolejna, ważna rzecz to karabinki typu K. Posiadają one automatyczną blokadę. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu nie trzeba obawiać się tego, że karabinek przez przypadek mógłby otworzyć się pod wpływem zwiększającej się siły.

W tego typu lonżach ważne są również dwa absorbery energii. Pierwszy – płytkowy to płytka z otworami i przeplecioną przez nie w specjalny sposób liną. Drugi – rozrywany to taśma zszyta i złożona, która zamknięta jest w specjalnie do tego przeznaczonej obudowie. Całość otwiera się dopiero pod wpływem przyciągania ciała ludzkiego do ziemi.

Wybór lonż dla wspinaczy jest duży. Sklepy obfitują w tego typu sprzęty, dając wędrującym osobom, większy poziom bezpieczeństwa.