Buty górskie na lato — czym się kierować przy wyborze?

la sportiva tx4 gtx

Wybór butów górskich wymaga trochę więcej uwagi niż wybór butów, które nosimy na co dzień. Obuwie, które sprawdzi się w trudnym terenie i w określonych warunkach pogodowych powinno spełniać kilka podstawowych warunków, o których warto pamiętać, planując zakup. Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując buty górskie na letnie wędrówki?

Dobre buty, czyli jakie?

Kiedy zapytamy doświadczonych górołazów o to, co jest najważniejsze w przygotowaniu się do wędrówki, najprawdopodobniej jedną z najczęściej padających odpowiedzi będą dobre buty. Wygodne buty to podstawa dobrego samopoczucia na szlaku. Nie ma nic gorszego od pęcherzy na stopach i świadomości, że przed nami jeszcze kilka godzin wędrówki w wymagającym terenie. Odpowiednio dobrane buty to nie tylko komfort podczas przemierzania kolejnych kilometrów, to również bezpieczeństwo i ochrona przed kontuzjami.

Na co zwrócić uwagę?

O ile wybór pomiędzy butami całorocznymi lub trzysezonowymi a butami lżejszymi, takimi jak np. model La Sportiva TX4 GTX (https://www.polarsport.pl/buty-la-sportiva-tx4-gtx.html) to w zasadzie kwestia indywidualna, o tyle odpowiednio dobrany rozmiar robi już wielką różnicę. Warto pamiętać, że podczas wysiłku, jaki fundujemy sobie podczas górskiej wspinaczki, nasze stopy puchną, dlatego wybierając rozmiar, powinniśmy to uwzględnić. Jeśli nie zapewnimy stopom odpowiednio dużo miejsca, skończy się to obtarciami, pęcherzami i kiepskim nastrojem, które przesłonią całą radość z wędrówki. Kolejną ważną rzeczą jest przetestowanie i rozchodzenie nowych butów jeszcze przed wyruszeniem na szlak. 

la sportiva tx4 gtx

La Sportiva TX4 GTX — czy buty podejściowe to dobry wybór?

Czy buty tzw. podejściowe sprawdzą się jako obuwie na letnie wędrówki górskimi szlakami? Buty podejściowe zostały zaprojektowane właśnie z taką myślą. Są to buty przeznaczone do pokonywania skalistego podłoża, służące wspinaczom w bezpiecznym podejściu pod ścianę — stąd ich nazwa. Buty podejściowe idealnie sprawdzą się właśnie latem, ponieważ są stosunkowo lekkie, przy czym zaprojektowane tak, aby dobrze trzymały stopę i nie ślizgały się na mokrej skale. Są to buty, będące kompromisem pomiędzy cięższym obuwiem trekkingowym a butem wspinaczkowym. Przykładem świetnej jakości buta podejściowego jest model La Sportiva TX4 GTX.