Czym są narty skiturowe?

Dużą część osób myśli, iż pojęcie „skitouring” oraz same narty zwane także turowymi powstałe w aktualnych czasach, jednakże takie narty towarzyszą naszej cywilizacji od dawnych dziejów. W przypadku, kiedy myśliwy polował w trudnych warunkach, wykorzystywał właśnie skitouringi, aby swobodnie się poruszać. Jednakże wtedy przyjmowały postać cienkich desek przypiętych do obuwia, idealnie sprawdzały się w podczas chodu bądź jazdy po mało stromych terenach łowieckich.

Na początku narty były odpinane w sytuacji, kiedy zaszła potrzeba wspięcia się gdzieś wyżej, lecz z biegiem lat opracowano rozwiązanie, które umożliwiało wspinaczkę w nartach. Coraz to nowsze egzemplarze wyróżniały się wysoką przyczepnością, dlatego po dziś dzień zachowano ten atut. Warto podkreślić, iż zrezygnowano z używania skór zwierzęcych do ich produkcji. 

Ten odłam skitouringu, czyli jednoczesna wspinaczka ze zjazdem bez konieczności zdejmowania nart i mierzenia czasu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Poza wyżej wymienionym odłamem są jeszcze dwa, które również mają swoją rzeszę fanów. Jednym z nich jest freeide bazuje on na zjeździe, z nieujarzmionych stoków, które mają sporo nierówności oraz duże ilości puchu. Na końcu został nam skirunning, jest najbardziej sportowy pośród wyżej wymienionych. Polega on na pokonaniu danego dystansu w górę i w dół wraz z mierzeniem czasu.

Narty skiturowe- czym się charakteryzują?

Odmiana tych nart męskich i żeńskich różnią się pod względem przeznaczenia. Jednakże pierw zobaczmy podobieństwa. Pod względem specyfikacji oraz wyglądu są podobne do nart zjazdowych. Wyróżniają się minimalistyczną budową bez zbędnych dodatków czy elementów. W jednym aspekcie drastycznie różnią się do zjazdówek. Mianowice są dużo lżejsze, gdyż nie posiadają stężeń, elastomerów i użebrowań.

Wymagana długość nart skiturowych

Według obowiązujących przepisów narty męskie nie mogą być krótsze niż 160 cm. Inaczej sprawy się mają z nartami dziecięcymi oraz damskimi, gdyż muszą mieć przynajmniej długości 150 cm. Dlatego w sklepach narciarskich nie znajdziemy nart skiturowych o mniejszych wymiarach, ponieważ ich produkcja jest zakazana.