Jakie buty wspinaczkowe?

Jeśli rozpoczęliśmy lub rozpoczynamy przygodę ze wspinaczką skałkową, to albo właśnie stajemy, albo niebawem staniemy przed kwestią zakupienia butów do wspinaczki. Oczywiście wybór nie jest łatwy, ponieważ jeśli idzie o mnogość oferty, to jest ona naprawdę pokaźna.

Kiedy kupić buty wspinaczkowe?

W kwestii zakupu butów wspinaczkowych trzeba sobie powiedzieć, że to nie jest tak, że jeśli chcemy pójść na ściankę wspinaczkową, lub spróbować siła na ubezpieczonej ściance naturalnej, to musimy od razu kupić buty do wspinaczki. To nie jest tak jak na przykład z tenisem, że jeśli nie kupimy rakiety, to nie pogramy. Warto to wiedzieć osobom całkowicie nowym, ponieważ sport, który wydaje się ciekawy i interesujący, finalnie jednak może nas nie wciągnąć. Buty do wspinania są jednak dość drogie, nawet w podstawowej wersji. Dobrze więc najpierw się nieco po wspinać, a kiedy wiemy już na pewno, że chcemy się rozwijać dalej, zdecydować się na zakupienie butów.

Typ buta wspinaczkowego

Możemy rozróżnić trzy rodzaje butów wspinaczkowych. Są to buty z płaską podeszwą, z niesymetrycznym paluchem oraz buty z agresywnie wygiętym łukiem. Pierwsze buty wspinaczkowe, czyli płaskie, nadają się doskonale do wspinania w szczelinach. Buty z asymetrycznym paluchem są pomocne w przypadku pokonywania tras trudnych technicznie. Buty z wygiętym łukiem doskonale pomagają we wspinaniu się w różnego rodzaju przewieszeniach. Na samym początku powinniśmy zdecydować się na buty, które mają podeszwę płaską. Taki wybór jest podyktowany tym, że są one przede wszystkim najwygodniejsze. Z czasem, kiedy umiejętności będą rosły, a trudność tras pokonywanych przez nas również pójdzie w górę, przyjdzie pora na inne modele.

Rozmiar butów wspinaczkowych

Czynnikiem bardzo istotnym jest rozmiar buta wspinaczkowego. W tej materii narosło nieco mitów. Jeden z nich mówi, że buty należy kupować sporo mniejsze niż te, których używamy na co dzień. Jeśli ma to związek z prawdą, to niestety raczej niewielki. Prawdą jest, że buty wspinaczkowe powinny być bardzo mocno dopasowane i że należy kupować je mniejsze niż normalnie wykorzystywany but. Jednak ma to zastosowanie głównie do butów skórzanych, ponieważ te faktycznie się rozchodzą. Buty z tworzywa zazwyczaj, jeśli się rozchodzą to w bardzo niewielkim zakresie. Aby więc nie wyrzucać pieniędzy w błoto, to pierwsze buty należy kupić mniej więcej w takim rozmiarze, w jakim chodzimy na co dzień, w przypadku bytów syntetycznych oraz maksymalnie o pół rozmiaru mniejsze, w przypadku butów skórzanych.