Buty trekkingowe – dlaczego są ważne?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej pragną wydostać się ze zindustrializowanego świata, w którym tempo życia jest zdecydowanie zbyt szybkie. Świetnym sposobem na to są wyprawy w góry i inne turystyczne zakątki, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem. Wszystko to jednak jest możliwe tylko wtedy, gdy zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt. Szczególnie ważne są odpowiednie buty trekkingowe. Dlaczego tak jest i jak je wybrać?

Na co wpływają buty trekkingowe?

Wydawałoby się, że buty mają być po prostu wygodne i pozwalać na swobodne przemieszczanie się. W głównej mierze tak jest, jednak trzeba wziąć pod uwagę trudne warunki, w których będą one funkcjonować. Warto przyjrzeć się, jakie funkcje spełnia ten ważny element wyposażenia.

Buty trekkingowe pozwalają na:

  • stabilizację kostki, co zapobiega możliwości uszkodzeń,
  • amortyzowanie wstrząsów,
  • przyczepność na często śliskim i nierównym terenie,
  • wodoodporność,
  • ochronę przed jakimikolwiek nierównościami terenu i kamieniami,
  • odczucie ciepła nawet w bardzo niskich temperaturach.

Jak widać, buty trekkingowe spełniają wiele funkcji. Z natury powstaje pytanie, czy wystarczy tylko jedna para do każdej z wypraw? Odpowiedź jest dość trudna. Jeśli plany mówią o powtarzalnych szlakach w podobnej pogodzie, nie będzie problemu z jedną parą. Im więcej różnic w wyprawach, tym częściej potrzebna będzie zmiana obuwia, więcej na stronie polar sportu.

Jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na proste pytanie – gdzie zamierzamy podróżować? Jeśli tereny górskie, na które się wybieramy, będą bardzo nierówne, warto postawić na opcje wysokie, gdzie stabilizacja kostki jest szczególnie dobra – nikt nie chce niepotrzebnych kontuzji. W lecie i na prostych prasach wygodniej będzie z niskimi opcjami.

Warto pomyśleć również o specjalnych membranach, które niwelują wpływ wody, ograniczając możliwość przemoczenia stóp. Wszystko to musi zostać zwieńczone odpowiednią twardością podeszwy – nie warto jednak stawiać na bardzo twarde opcje, jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi wędrowcami, którzy dobierają je pod specjalne trasy. Najlepiej będzie tutaj postawić na średnio twardą opcję.